Astigmat

Yaygın olarak görülen Astigmat, doğuştan mevcuttur. Ancak bazı durumlarda bir göz ameliyatından veya göz yaralanmasından sonra da gelişebilir. Çocuk ve yetişkinlerde görülebilir.

Kornea adı verilen göz yüzeyinin ya da göz içinde bulunan göz merceğinin (lens) düzensiz kavislenmesine bağlı ortaya çıkan bir göz kusurudur. Normal bir kornea ya da lens, top gibi orantılı bir yüzey eğriliğine sahip iken astigmatta ise yapıların yüzeyinde bir yumurtada ki gibi orantısız bir kavis yer almaktadır.

Işık göze girdiği zaman anormal kavislenme nedeniyle retina doğru şekilde odaklanamaz. Bu nedenle net olmayan bir görüntü oluşur. Miyop ya da hipermetroptan farklı olarak, astigmatta kişiler nesneleri yakın veya uzak olması fark etmeksizin bulanık görürler.

Kırma kusurları olarak bilinen bir grup görme sorunlarından biridir. Diğer kırılma kusurları miyop, hipermetrop ve yaşlanma ile ortaya çıkan presbiyopiyi içerir.

Tedavide gözlük, kontakt lens kullanımı veya lazer ameliyatı tercih edilebilir.

Astigmat Nedenleri

Genellikle doğuştan gelen astigmatın diğer nedenleri şunlardır;

-Miyop ya da hipermetropluk

-Geçirilen bir kaza ya da travma (ameliyat, yaralanma)

Astigmatın Belirtileri

Bazı kişilerde astigmat göz kusuru bulunmasına rağmen belirti vermez. Belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Sık görülen belirtiler ise şunlardır:

-Uzak ve yakını bulanık, bozuk görme

-Net görmek için gözleri kısma

-Gözde yorgunluk ve ağrı hissi

-Baş ağrısı

-Işıklı Yazılarda Dağılma Ve Netleşememe,

-Geceleri görmede zorlanma

-Çift görme

-Şaşılık

Astigmatın Tanısı Ve Tedavisi

Doktora başvurduğunda yapılacak ilk değerlendirmelerden biri göz muayenesidir. Astigmat testi ile görmedeki bozukluğun hangi şekilde düzeltileceği belirlenir. Görme keskinliği ile görme beceriniz test edilir. Phoropter adı verilen bir araç yardımıyla, gözün önüne çeşitli derecelerde lensler yerleştirilir. Hastanın en net şekilde hangi derecede lensle gördüğü saptanır. Bu sayede astigmat derecesi de belirlenmiş olur.

Astigmat tedavisinde kullanılan pek çok farklı yöntem vardır. Bu yöntemler; gözlük, lens,cerrahi yöntemlerdir.

Astigmat tedavisi yapan doktorlara ulaşmak için aşağıdaki Ankara Doktor Bul sistemimizden ulaşabilirsiniz.

doktor bul