Bel Gevşekliği

Bel gevşekliği halk arasında erken boşalma olarak da bilinir. Cinsel ilişki sırasında, eken boşalmadır.

Tıp dilinde ki adı ejakulasyon olan bel gevşekliğin çeşitli nedenlerle yaşanmakta olup nedeni genel olarak ruhsaldır. Genel olarak partnerinin veya erkeğin istediği zamandan önce boşalması nedeniyle yaşanan bu durum kişilerin endişe etmesi gereken bir problem değildir.

Bel gevşekliğinin yani erken boşalmanın küçük cinsel uyarılar ile dahi ve neredeyse kontrolsüz bir şekilde ortaya çıkması, cinsel tatminde azalma, kişinin suçluluk duygusu duyması, kişilerde görülen utanç ve partnerlerde hayal kırıklığı hissi yaşanabilir. Bu belirtiler birçok kişide var olduğu için erkekler yalnızca bu sorunu kendilerinin yaşadıklarını düşünmemelidir. Son derece yaygın olan bu durum her üç erkekten birinde yaşanmaktadır.

Bel Gevşekliği Nedenleri

Bel gevşekliğinin yani erken boşalmanın sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Önceden bel gevşekliğinin asıl nedeninin psikolojik olduğu düşünülürken doktorlar artık erken boşalma durumunun psikolojik, biyolojik faktörler ve diğer birçok nedene bağlı ortaya çıktığını düşünmektedir. Buna göre bel gevşekliğinin (erken boşalma) nedenleri şunlardır ;

-Psikolojik Nedenler: Kişilerde gözlenen erken cinsel deneyimler, kötü vücut görünümü, depresyon, erken boşalma endişesi, cinsel ilişki esnasında acele etme eğilimini arttıran suçluluk duygusu, cinsel deneyimsizlik, ilişkinin yeni olması, aşırı heyecan ve uyarılma, ilişki stresi, nedensiz aşırı endişe durumu, kendini suçlama ve yetersizlik hissi, depresyon, cinsel istismara maruz kalma, ailesi ya da yetiştiren kişiler tarafından uygulanmış eğilip bükülmeyen zoraki cinsel eğitim ve çocuklukta yetiştiği ortam, cinsel deneyimleri esnasında maruz kaldığı travmalar ve yakalanma korkusu gibi travmatik nedenler psikolojik nedenler arasında yer alır.

-Biyolojik Nedenler: Kişilerde gözlenen erken boşalmaya neden olabilen birçok hormon, enfeksiyon, sinir sistemi rahatsızlıkları ve kalıtsal özellikler bulunmaktadır. Bu durumlar Diyabet, Hormon Bozuklukları,Multiple Skleroz, Prostat Bezi Sorunlarıolarak sıralanabilir.

Bel Gevşekliğinin Teşhisi Ve Tedavisi

Hekime başvuruda bulunulduğunda uzun bir görüşme esnasında alınan fizik muayene ve gerekli tetkikleri yaptıktan sonra asıl sorunu belirler.

Günümüzde gelinen tedavi seçenekleri neticesinde bel gevşekliğinin tedavisinin sonuçları oldukça olumludur. Hastalığın altında yatan neden belirlendikten sonra hastalara ilaç tedavisi, bel gevşekliği egzersizleri ve spor tedavileri, krem ve jeller, prezervatif, sex terapileri ve cerrahi tedavi uygulanabilmektedir.

Ankara Bel gevşekliği tedavisini yapan doktorlara ulaşmak için aşağıdaki Ankara Doktor Bul sistemimizden ulaşabilirsiniz.

doktor bul