Jinekolog En Son Ne Zaman İlişkiye Girdiğini Anlar mı?

Jinekolog en son ne zaman ilişkiye girme durumu yaşanıp yaşanmadığını anlayabiliyor mu ya da kaç kişi ile birlikte olunduğunu anlar mı gibi sorular pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Jinekologlar kadın hastalıkları ile ilgilenmektedir. Bu nedenle kadın bedeni ve yapısı üzerinde uzmanlaşmıştır. Jinekolojik muayenelere gidecek olan kişiler tarafından merak edilen ilişkinin anlaşılıp anlaşılmama durumu oldukça zordur. Detaylı incelemeler sonucunda kızlık zarının yırtılma durumunun anlaşılması mümkündür. Sadece dış muayene ile anlaşılması zor olabilir. Bu noktada da ne zaman ilişkiye girildiğinin anlaşılma ihtimali bulunmamaktadır.

İlişki Yaşanması Durumunda Ne Olur?

Kadınların vajinal giriş düzeyinde 2 ila 3 santimetre çapında halkasal bir şekle sahip bir yapı bulunmaktadır. Halk arasında kızlık zarı olarak bilinen yapı namus ile eşleştirilmektedir. Ancak kızlık zarı kişilerin embriyonik dönemlerinden kalan bir deri kıvrımdır. Dış ortamlardan gelebilecek hastalıklar, bakteriler gibi zararlı şeylere karşı bir bariyer görevi görmektedir. Kadınlar ilişki yaşadıklarında kızlık zarının parçalanma ihtimali bulunmaktadır. Ancak vajinanın girişinde salgı oluşması durumunda yırtılma ihtimali yarıya inmektedir. Vajina girişine çok yakın bir konumda olan kızlık zarı farklı yapılarda bulunur. Esnek kızlık zarına sahip olan kadınlarda kızlık zarı yırtılması görülmemektedir.

Ancak esnek olmayan kızlık zarları yırtılabilmektedir. Yırtılma yaşandığında yapısı bozulmaktadır. Yırtıldıktan sonra yerinde kalıntı doku parçaları kalmaktadır. Kadınların doğumlarından sonra kızlık zarı vajina kenarlarına çekilir ve bu şekilde kalır. Tıp literatüründe bu duruma caruncula myrtiforme adı verilmektedir. Kızlık zarının yırtılması durumu ilişki sırasında yaşanamayabilir. Ancak bazı sporlarda, yere düşme ve vajinaya set bir maddenin çarpması sonucunda dahi yırtılmalar oluşabilmektedir. Bu noktada yırtılma olsa dahi kişinin en son ne zaman ilişkiye girdiğini jinekolog tarafından söylenmesi net bir yaklaşım değildir.

Jinekolojik Muayene Sırasında İlişki Yaşanması Anlaşılabilir mi?

Jinekolog cinsel ilişkiyi anlar mı sorusuna verilebilecek yanıt oldukça düşük bir ihtimal olacaktır. Kızlık zarının yırtık olduğunun görülmesinde dahi farklı sebepler dolayısıyla yırtılma yaşanabileceği için net bir yorum yapılması mümkün değildir. Kızlık zarı kontörlü için muayeneler yapıldığında dahi en son ne zaman ilişkiye girildiğinin anlaşılma ihtimali bulunmamaktadır.

Jinekoloji Doktorları Bilgilerine aşağıda yer alan linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Doktor Bul
Doktor Bul
doktor bul