Kahvenin Yararlar Ve Zararları

Günlük hayatımızda vazgeçilmez içeceklerimiz arasında yer alan kahvenin yararlar ve zararları her zaman tartışılan bir konu olmuştur.

Kahve yararı ve zararı ile hiç şüphesiz ki bizim günlük yaşantımızın bir parçası.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki kahve çekirdeklerinde doğal olarak bulunan birçok besin açısından zengindir.

Tipik bir kahvede, B2 Vitamini (riboflavin), B5 Vitamini (pantotenik asit), B1 Vitamini (tiamin), B3 Vitamini (niasin), Folat, Manganez, Potasyum, Magnezyum, Fosfor bulunur.

Ayrıca kahvenin yüksek antioksidan içermesi önemini arttırıyor. Kahve beyin fonksiyonunu arttıran ve metabolizmayı hızlandıran bir uyarıcı olan kafein içerir

Kafein, adenozini bloke ederek beyninizdeki aktiviteyi artırır, yorgunluğu azaltır ve kendinizi daha uyanık hissetmenizi sağlar. .

Kahve Alzheimer ve Parkinson Riskini Azaltır Mı?

Yapılan araştırmalar, kahve içenlerin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin %65 daha düşük, Parkinson hastalığı riskinin ise %32-60 daha düşük olduğunu göstermiştir.

Kahve Tip2 Diyabet Riskini Azaltır Mı?

Kan şekeri seviyesinin yükselmesi olan Tip 2 diyabetli hasta sayısı son yıllarda önemli derecede arttı. Araştırmalar kahve içenlerin bu durumu geliştirme riskinin %23-67 oranında azaldığını göstermektedir.

Ayrıca bir karaciğer hastalığı olan karaciğer kanseri ve sirozun gelişme riskini kahve azaltır. Ayrıca yapılan araştırmalarda kahve depresyona girme riskini %20 daha azaltır.

Kafeinin Neden Olduğu Olumsuzluklar

Kahvenin iyi yanları olduğu gibi kötü yanları da bulunmaktadır. Çok fazla kafein tüketmek;

-Sinirlilik,

-Anksiyete,

-Kalp çarpıntısı

-Şiddetli panik ataklar

-Uyku bozukluğu

-Kan basıncında artışlara neden olabilir.